Ať už rekonstruujete střechu, nebo zastřešujete novostavbu střešní okna budou důležitou součástí. V současnosti máte na výběr z mnoha typů a značek předních výrobců.

Typy střešních oken

Existuje několik základních typů střešních oken, každé pak s mnoha různými podtypy, případně variacemi a vylepšeními podle daného výrobce. V následujícím přehledu uvádíme jen základní dělení, v případě zájmu o podrobnější informace se neváhejte obrátit na naše prodejce.

Kyvná střešní okna

Jedná se o nejběžnější konstrukci střešního okna, kde pant je umístěn na vertikální ose a otvírací klika je v jeho dolní části (může být i v horní). V případě, že potřebuje okno umýt ho stačí otočit o 180 ° a zajistit pojistkou.

Výklopně-kyvná střešní okna

Jsou konstrukčně složitější, ale eliminují hlavní nevýhody kyvných střešních oken. U této konstrukce máte při otevření neomezený výhled a okno navíc nepřekáží v místnosti. Výklopně-kyvná okna proto mají dva zámky, jeden nahoře a jeden dole. Povolením  spodní kliky se okno otevírá jako výklopné pomocí pantu v horní části. Pokud otevřeme i horní uzávěr okno se pak chová jako klasické kyvné včetně možné polohy pro mytí.

Balkónová střešní okna

Tato okna jsou rozdělená na dvě části, horní se vyklápí vzhůru, spodní se pak může nezávisle otevřít a vyklopit dopředu. Tím umožní ještě lepší přístup do prostoru okna.

Dřevěná střešní okna

Klasický a léty prověřený materiál pro výrobu rámů střešních oken, který má výborné izolační vlastnosti. Pro snažší údržbu bývá opatřeno vrstvou čirého laku. U těchto oken je nutné dbát na pravidelnou údržbu a lak vždy po několika letech obnovit. Dřevěný rám v interiérové části je velice estetický.

Plastová střešní okna

Okna jsou buď z vícekomorových plastových profilů s ocelovými výstužemi, nebo mají dřevěné jádro, které je kryté souvislou plastovou vrstvou. Tato okna vyžadují jen minimální údržbu.

Termoizolační vlastnosti střešních oken

Moderní střešní okna jsou dodávána s izolačními dvojskly, v případě zájmu jsou ale k dispozici i ve variantě s velmi úsporným trojsklem. Pro ty nejlepší izolační vlasnosti je důležité nechat okno odborně namontovat s použitím originálního montážního příslušenství.