Střešní krytina tvoří svrchní část střešního pláště a chrání jeho spodní vrstvy před nepřízní počasí (dešťem, sněhem, větrem) a solárními vlivy. Nejenže odvádí vodu a brání jejímu shromažďování, což by při opačném stavu mohlo vést k zatékání a růstu dřevokazných hub a plísní, ale brání také nadměrnému přehřátí stavby v létě a v zimě také nadměrnému ochlazení. Současně mají také estetickou funkci, která se nemalou měrou podílí na výsledném vzhledu Vaší stavby. Střešní kritinu vybíráme v zásadě podle několika aspektů.

Typ a sklon střechy

Je Vaše střecha šikmá, nebo plochá, případně má komplikovaný tvar? O plochých střechách hovoříme pokud mají sklon do 5 °, často se na ně používají plechové krytiny, asfaltové pásy nebo plastové krytiny. Většinu bitumenových střešních krytin, oblíbených pro snadnou pokládku a nižší hmotnost zejména ne rekreační objekty, můžete použít již od 15 °. Pro většinu šikmých střech pak využijete klasické pálené střešní tašky, nebo stále populárnější betonové krytiny.

Lokace a orientace stavby

Myslíte si že je jedno, jakou střešní krytinu na svůj dům dáte? Není tomu tak! Na horách určitě nelze použít jakýkoliv typ krytiny, jako např. ve městě či na venkově. Důležitým aspektem je i to na jakou světovou stranu je Vaše střecha orientována, jestli je spíše v závětří, nebo naopak vystavena všem povětrnostním vlivům. Do extrémních podmínek se nejlépe hodí téměř nezničitelné břidlicové krytiny.

Hmotnost krytiny

Střešní krytiny dělíme na těžké (betonové, pálené, břidlicové) a lehké (plechové, plastové, bitumenové). Z bezpečnostního hlediska nesmí přijít na starší krov v horším stavu těžká krytina. Stejně tak pokud použijete odlehčenou střešní konstrukci, bude nejvhodnější k použití lehká krytina. Z estetického hlediska by na střechu měla přijít materiálově stejná krytina, jako je na okolních stavbách, nicméně to záleží na místních stavebních vyhláškách, ale většinou je to na volbě investora.

Design a cena

V současné době je výběr barev, struktur a povrchových úprav takřka neomezený. Současně většina výrobců nabízí i barevně odpovídající střešní doplňky, takže Vaše střecha může být harmonickým celkem. U ceny většinou platí, že trvanlivější krytina je o něco nákladnější, ale záleží na konkrétním projektu. Střecha s množstvím komplikovaných detailů bude na výrobu dražší bez ohledu na použitý materiál. Stejně tak se vyplatí si odpovědět na otázku, na jak dlouho střechu budujete a jak moc se o ní chcete starat. Některé střešní krytiny potřebují pro dosažení nejlepší kondice alespoň občasnou údržbu. U jiných může být složitější montáž, takže co ušetříte na krytině, pak vydáte na spojovacím materiálu, nebo na práci.

Pomoc s výběrem správné střechy

Dnešní střešní krytiny jsou velmi kvalitní a proto výběr určuje hlavně design a cena, přesto se nebojte zeptat našich prodejců, kteří s Vámi kompletně zanalizují současný stav střechy a doporučí Vám tu nejvhodnější variantu.