solární panel

Jste zodpovědní hospodáři a přemýšlíte, jak nejrozumněji čelit současné energetické krizi? Efektivním řešením je vlastní fotovoltaická elektrárna na střeše domu. Dokáže pokrýt až 100 % nároků domácnosti v létě, v zimě pak alespoň jejich část. Pokud o této alternativě uvažujete, jistě vám přijdou vhod naše informace, protože v DACHDECKERU o střechách víme všechno!

Podle čeho se rozhodovat

Prvním krokem k instalaci fotovoltaiky je zamyšlení nad stávající šikmou střechou. Je orientovaná k jihu, aby účinek byl maximální? Naštěstí si moderní panely poradí i s orientací směrem na východ či na západ, musíte ale počítat se ztrátou na celoročním výkonu cca -15 %. Nevhodné je umístění panelů na sever, severovýchod nebo severozápad, kde je ztráta výkonu kvůli horšímu osvícení 30 až 50 %. Za těchto podmínek se pořízení solárních panelů nevyplatí. Výkon elektrárny nebude ideální ani v případě, kdy je střecha zastíněna vyšší okolní zástavbou nebo zelení.

Optimální sklon pro fotovoltaické panely je 20° až 50°, přičemž pro maximální celoroční výnos je ideální 35°, pro vyváženou výrobu je zase vhodnější 45°. Čím jsou panely orientovány více na východ nebo na západ, tím se vyplatí je instalovat s menším sklonem.

Pro vaši představu, u výrazně elektrifikovaného domu se obvykle instaluje elektrárna o výkonu 4 až 5 kWp. To obnáší 16 až 20 fotovoltaických panelů o rozměru 1,7 x 1,0 m a pro střechu to představuje přidané zatížení 320 až 400 kg (obvykle 12 až 15 kg/m2). To není málo, a tak je nutné posoudit, zda střešní konstrukce takovou zátěž navíc snese.

Pokud se stav střechy blíží konci životnosti, je lépe současně vyměnit i střešní krytinu.

Při rozhodování také zhodnoťte stav střechy, zda v příštích 20 letech, na které je uvažována životnost solárních panelů, nebude vyžadovat opravy. Pokud se její stav blíží konci životnosti, je lépe současně vyměnit i střešní krytinu. Díky tomu budete moci využít přímo solární střešní krytiny, stejně jako majitelé novostaveb.

Solární krytiny

Někteří výrobci instalují fotovoltaické články přímo do svých krytin. Solární elektrárna je díky tomu na střeše zcela nepostřehnutelná a neruší celkový vzhled domu. Odpadá také potřeba instalace speciálních držáků panelů, které instalaci prodražují, a nedochází ani k zadržování nečistot v prostoru pod panely.

Dnes je výrobců, snažících se přijít s fotovoltaikou více či méně šikovně zabudovanou přímo do samotné střešní krytiny, samozřejmě velké množství. Obecně se dá říct, že všechny spojuje snaha nabídnout relativně jednoduchou instalaci. Možné je přitom pokrytí solárem jen na části střechy, a to díky tomu, že solární tašky jsou kompatibilní se základní krytinou. Při tomto řešení si v budoucnu můžete rozšířit výkon své elektrárny podle potřeb.

Montáž solárních krytin se obvykle neliší od pokládky střechy obvyklými pokrývačskými postupy. Na připravené laťování se pokládají běžné střešní tašky i fotovoltaické moduly, které se pouze navzájem sériově zapojí pomocí speciálních spojek. Buďme ale konkrétní.

Falcovaná krytina

Firma Lindab, výrobce oblíbených plechových střešních krytin, vyšla vstříc všem zájemcům o trendovou krytinu a vybavila ji solárními články. Moderní střecha Lindab Solar Roof díky tomu v sobě spojuje eleganci a funkčnost. Výsledkem je technicky i designově dokonalá střecha, která vyrábí zelenou elektřinu bez výrazných a vizuálně rušivých elementů na střeše. Vybrat si můžete ze dvou tradičních vzorů - Lindab Seamline nebo SRP Click - na kterých jsou už ve výrobě integrované solární články typu CIGS v tloušťce pouhé 2 mm. Váží jen 2 kg/m2, takže nezatěžují střešní konstrukci. Instalace je stejná, jako u běžné krytiny.

 

Lindab solar roof realizace
Lindab solar roof detail

Že vám nenabízíme zajíce v pytli dokládá fakt, že krytinu Lindab Solar Roof máme instalovánu na naší vzorkovně DACHDECKER ve Vinařicích u Kladna, kde si ji můžete prohlédnout.

Skládané krytiny

Těm, kteří dávají přednost tradičním skládaným krytinám, udělala radost firma Terran, když letos na jaře na veletrhu Střechy Praha 2022 představila novinku - solární tašku Generon. Fotovoltaické články má integrovány přímo do povrchu betonové střešní tašky s moderním rovným povrchem.

Solarní panely vs. Terran Generon

Posuvem červeného kolečka uvidíte vizuální rozdíl mezi standardními solárními panely a krytinou Generon.
 

Na trhu jsou i solární krytiny, jejichž základem je keramická taška. Dodává je brněnská společnost Solární tašky a její nabídka je široká. Začíná u nejžádanějších rovných linií, které reprezentuje střešní taška FIT 54, pokračuje raženou krytinou PAN 32 a končí taškami s vlnou Silverline, Blackline a Redline. Posledně jmenovaná má červenou barvu a netradičně červený je i aplikovaný solární panel. Díky tomu lze tuto střechu s klidným svědomím instalovat i na historické objekty bez toho, že by působila rušivě. Ostatní jmenované typy mají solární panely klasicky černé, ovšem barvu krytiny si lze vybírat z 11 odstínů.

Harmonické spojení hlíny s výrobou elektřiny představuje také firma Střechy Francie, která ve spolupráci se společností Edilians přináší na trh solární tašky Alpha Solar, HP 10 Solar a Rhona Solar. Instalují se na střešní latě a najdou uplatnění jak na novostavbách, tak u rekonstrukcí.

Aktuálně začíná na našem trhu prodávat solární tašky i Tondach, který tím reaguje na sílící poptávku po fotovoltaice.

Fotovoltaika Tondach

Další fotovoltaickou skládanou krytinou je výrobek společnosti Redled, která aplikovala solární panel na klasickou střešní tašku s vlnou. Na střeše je tato solární taška kompatibilní s krytinou Röben.

Na trhu je také fotovoltaický střešní šindel Tegosolar, od firmy Tegola. Tyto panely jsou lehké, pružné, ohebné, pochozí a nevyžadují žádnou speciální podkladní konstrukci. Lze je jednoduchým způsobem montovat na přímo na bednění místo střešní krytiny. Díky povrchové úpravě mají panely samočistící schopnost, takže jejich údržba není nutná.

Další možnosti

Kompromisem mezi solárními taškami a klasickými solárními panely je řešení společnosti Rheinzink - systém Rheinzink PV pro střechy s falcovanou krytinou. Je ideální pro titanzinkovou krytinu Rheinzink se stojatou drážkou a montuje se extrémně nízko nad drážkou a rovnoběžně se střechou. Díky tomu zůstávají zachovány charakteristické linie dvojité stojaté drážky a atraktivní architektonický vzhled střechy.

Solární panely Rheinzink PV
Solární panely Rheinzink PV

Pro instalaci klasických fotovoltaických panelů pak speciální držáky už standardně nabízejí také všichni ostatní výrobci lehkých střešních krytin, např. Satjam, Prefa, Cembrit atd.

Cembrit držák solárních panelů
Prefa držák k solárním panelům
Satjam solar držák solárních panelů
Satjam solar držák solárních panelů

Na papírování zapomeňte

Ještě připomeňme, že pokud výkon solární elektrárny nepřesáhne 20 kWp, pak není nutné stavební povolení. Předpokládá se vlastní spotřeba vyrobené elektřiny, zařízení se tak nebere jako výroba elektřiny. U výkonu do 10 kWp dokonce není třeba ani licence od Energetického regulačního úřadu.

Ing. Alena Georgiadisová