Okapy

Při hodnocení letošního počasí můžeme souhlasit výrokem klasika: „Tento způsob léta zdá se mi poněkud... neobvyklým...“ Po mnoha letech sucha nám příroda popřála opravdu vydatnou kompenzaci v podobě dlouhého období dešťů. Jak při nich obstály vaše okapy? Ochránily vás i fasádu vašeho domu před dešťovými sprškami? Při téhle prověrce jste možná objevili závady a právě uvažujete nad výměnou okapů za nové. Poradíme vám, čím se při výběru řídit a jak se v nabídce zorientovat.

Obecně u okapů platí, že nejvýznamnějšími kritérii jsou bezúdržbovost a dlouhá životnost (a s ní spojená záruka). Důležitá je i ekologická nezávadnost, třeba proto, abyste dešťovku mohli bez obav použít na zálivku své zahrádky. Těžké kovy, jako měď nebo olovo totiž vodu kontaminují.

Okap z pozinku

Vyplatí se také volit některé ze systémových řešení renomovaných výrobců (např. Lindab, Prefa, Rheinzink, Satjam a další). Je u nich záruka, že všechny komponenty navzájem pasují a celek je funkční. Navíc je celé systémové řešení vždy sladěno i esteticky.

Přes uvedená doporučení se řada lidí při výběru okapů řídí zejména cenou. Jenže odvodnění, stejně jako střecha, by mělo být investicí na dlouhou dobu. Nezapomeňte, že levné, tedy méně kvalitní okapy budou zakrátko vyžadovat další investice do údržby a oprav!

Okapové systémy z pozinkované oceli

Pozink je nejstarší, přesto dodnes hojně používaný materiál. Je cenově nejdostupnější, což je ovšem vykoupeno nutností okapy pravidelně natírat. Životnost dobře udržovaného systému se pohybuje mezi 15 až 25 lety. Výjimku mají plechy chráněné plastem, které mají dlouhou životnost a nemusejí se natírat.

Výhody Nevýhody
nízká cena nutnost pravidelně natírat
letované spoje korozivní materiál
pevnost nepříliš reprezentativní vzhled

Okapové systémy z dodatečně lakované oceli

Vyrábějí se také z pozinkované oceli, ale na rozdíl od předchozí varianty je hotový výrobek dodatečně nalakován. Bohužel tento postup nezaručuje pokrytí všech komponentů stejnou vrstvou laku, takže se stárnutím často začínají barevně lišit.

Výhody Nevýhody
nízká cena spoje není možné letovat
velký výběr barevných odstínů možnost poškození laku při neodborné montáži
pevnost záruka jen 2 roky

Okapové systémy z předlakované oceli

Vyrábí se rovněž z pozinkovaného ocelového plechu, ale už ve výrobě opatřeného kvalitní povrchovou úpravou. Teprve pak se z plechu tvarují jednotlivé prvky. Tato technologie zajišťuje stejnoměrné pokrytí ochrannými vrstvami, a to i na těžko dostupných a namáhaných místech.

Výhody Nevýhody
velký výběr barevných odstínů spoje není možné letovat
estetický vzhled celého systému možnost poškození laku při neodborné montáži
bezúdržbovost  
pevnost  
dlouhá životnost a dlouhá záruka  

Okapové systémy z hliníku

Hliníkové okapy se vyrábějí jak s přírodním povrchem, tak s povrchovou úpravou dodatečným lakováním. Hliník nepodléhá korozi a jedná se o odolný materiál s dlouhou životností. Nemůže se ale pochlubit takovou pevností jako okapy ocelové. Jediné možné napojování podokapních žlabů je pomocí tmele a nýtů. Navíc je nutné žlaby dobře dilatovat, protože hliník má velkou tepelnou roztažnost.

Výhody Nevýhody
velký výběr barevných odstínů spoje není možné letovat
estetický vzhled celého systému nižší pevnost než ocel
bezúdržbovost velká teplotní roztažnost a nutnost dilatace
nízká hmotnost vyšší cena
dlouhá životnost a dlouhá záruka  
nekoroduje  

Okapové systémy z titanzinku

Titanzinkové okapové systémy mají dlouhou životnost bez nutnosti natírání a dají se spojovat tradičním způsobem, tedy letováním. Jsou vhodnou volbou pro ty, kteří preferují bezúdržbovost a nepožadují barevné okapy. Vzhled ale do určité míry volit mohou, a to volbou ze tří druhů patin. Životnost je asi 50 let.

Výhody Nevýhody
volba patinace omezená možnost zpracování při nižších teplotách
estetický vzhled celého systému vyšší teplotní roztažnost
bezúdržbovost  
spoje je možné letovat  
dlouhá životnost a dlouhá záruka  

Okapové systémy z mědi

Měď je materiál s nejdelší tradicí a teoreticky s nejdelší životností - 50 až 100 let. Je ale třeba počítat s tím, že měď oxiduje a postupem času mění svůj vzhled a barvu. Od lesklé měděné přes hnědou a černou se mění na finální zelenou měděnku. Oxidace bývá často nestejnoměrná a výsledkem je mapovitý povrch. Dešťová voda, která proteče měděnými okapy, je kontaminovaná měděnkou. Je také nutné počítat s vyšší investicí a s tím, že měď je lákavým materiálem pro zloděje.

Výhody Nevýhody
tradiční vzhled s patinou nestejnoměrná změna barvy (oxidace)
pevnost vysoká cena
bezúdržbovost atraktivita pro zloděje
dlouhá životnost kontaminace vody škodlivou měděnkou

Okapové systémy z plastu

Plastové okapy se objevují spíše výjimečně. Jejich výhodou je možnost výroby menších profilů, takže se nejčastěji používají pro odvodnění menších ploch (balkony, terasy, altánky atd.) Nekorodují a jejich životnost je téměř neomezená. Nevýhodou je menší pevnost, takže nejsou příliš vhodné do horských oblastí.

Výhody Nevýhody
široká barevná škála nižší pevnost
nízká hmotnost málo reprezentativní vzhled
bezúdržbovost  

Pokud vám tento přehled nepomohl, přijďte se s výběrem odpovídajícího okapového systému poradit na naše pobočky DACHDECKER. Rádi vám vyhovíme!