Okapový systém s náletovou vegetací.

Při volbě okapového systému se vyplatí volit některé ze systémových řešení renomovaných výrobců (např. Lindab, Prefa, Rheinzink, Satjam a další). Jednak je u nich záruka, že všechny komponenty navzájem pasují a celek je funkční, a taky nabízejí další důmyslné vychytávky jako třeba žlabové kotlíky, objímky svodu, zábrany přelití žlabu, horské výztuhy a další. Navíc je celé systémové řešení vždy esteticky dokonale sladěno.

 

Nevyčištěný žlab zarůstá trávníkem.
Na této historické budově jsou pravděpodobně instalovány měděné žlaby. Intenzita trávníku, který v nich roste, napovídá, že jejich údržba neproběhla už mnoho let. To by jiný materiál bez proděravění nevydržel.

 

Okapový systém s náletovou vegetací.
Okapy se musejí čistit aspoň jednou ročně! Zapadávají nejen listím a jehličím, ale zanáší se i smývaným prachem a nečistotami ze střechy. Zanedlouho je v nich taková vrstva humusu, že se v ní dobře daří náletové zeleni.

 

Okap – zábrana proti přelití.
Velká plocha střechy generuje velké množství vody a strmý sklon jí dává patřičné zrychlení, takže se přelévá přes hranu žlabu. Nežádoucí efekt navíc přímo nad vstupem do domu bylo nutno eliminovat instalováním zábrany proti přelití.

 

Zahradní hadice napojené přímo na svod.
V tomto případě si majitel vytvořil originální rozbočku, pro rozvod dešťovky na dvě místa. Nedostatečné profily připojených hadic ale dávají tušit, že vysoce funkční toto "udělátko" asi nebude.

 

Pozinkovaný okap s odloupaným nátěrem.
Pozinkovaný okap někdo už dlouho nenatřel a podle toho
to také vypadá. Nehledě na to, že obnažené části ocelového plechu jsou vstupní branou pro korozi.

 

Okap ohnutý sněhem a ledem.
I tento okap volá po štětce a navíc vypovídá o tom, že je chyba v jeho osazení. V zimě se do žlabu nahrnul sníh a následně se vytvořily rampouchy, které jej ohnuly. Řešením je použití horské výztuhy.

 

Napojení kulatého svodu na hranatý žlab.
Dalším příkladem lidové tvořivosti je svod z plastové trubky, odvádějící vodu z hranatého plechového podokapního žlabu na nižší plochu.

 

Plastová trubka jako přepad z ploché střechy.
Plastová trubka se osvědčuje i v tomto případě, tentokrát jako přepad z ploché střechy.

 

Pet lahev a trubka od vysavače jako část svodu.
Výhercem soutěže lidové tvořivosti je tento "umělec", který k propojení žlabu a svodové roury použil petku a hadici od vysavače.

 

Krátký okap nad okny s odtoky do stran.
Spořivost tohoto investora se promítla do žlabu osazeného pouze do exponovaného místa nad okny, s výtokem vody volně do stran. Funkčnost snad, ale estetika veškerá žádná.

 

Okap vytažený do volného prostoru.
Ke svedení vody do žádoucího místa bývá někdy zapotřebí mnoha odboček (jako u horního svodu vlevo). U nižší střechy to klempíř vyřešil šalamounsky a prostě žlab vytáhl do prostoru…

 

Žlab nad vchodem je důležitý.
Střešní žlab na přístřešku nad vchodem je důležitý, jinak by příchozím kapalo za límec. Ale kam s vodou? V tomto případě musela nastoupit lidová tvořivost...

 

Ing. Alena Georgiadisová

nezávislý novinář se zaměřením na střechy